AVEBE klaar voor Europese aanvraag
AVEBE neemt binnenkort een beslissing over de aanvraag van een Europese vergunning voor de genetisch gemodificeerde (gg-) amylopectineaardappel ‘Modena’. TNO rondt op dit moment de laatste studie af. AVEBE doet in Nederland al een aantal jaren onderzoek aan deze aardappel. Modena is gemaakt met de merker-vrije technologie van AVEBE, dat wil zeggen dat het een aardappel is die geen merkergen bevat zoals het antibioticaresistentiegen en/of het herbicideresistentiegen. Een Europese aanvraag gaat zowel om een vergunning voor het telen van het Modena ras als om het gebruik voor technische toepassingen van het amylopectinezetmeel. AVEBE zal dit amylopectinezetmeel uitsluitend gebruiken voor industriële toepassingen, bijvoorbeeld als hulpstof bij de productie van papier en textiel. Het zetmeel is in industriële toepassingen een volwaardige natuurlijke vervanger van synthetische producten op basis van aardolie. Als onderdeel van de vergunningsprocedure zal de aardappel ook beoordeeld moeten worden op voedselveiligheid voor mens en dier. AVEBE draagt met deze ontwikkeling bij aan een ‘biobased economy’.
Veldproeven 2008
AVEBE zal dit jaar opnieuw een aantal veldproeven doen met de genetisch gemodificeerde amylopectineaardappel. De proeven zijn vergelijkbaar met die welke de afgelopen jaren zijn uitgevoerd. Het doel van de proeven is om de verbeterde eigenschappen van rassen te testen, zoals de opbrengst en de weerstand tegen ziekten. Het ministerie van VROM heeft een vergunning verleend voor de proeven. Deze vinden plaats op een aantal locaties in de provincies Groningen en Drenthe en worden zorgvuldig gemonitord.
GG-aardappel levert milieuwinst
“De amylopectine-aardappel van AVEBE laat zien dat er ook op de door petrochemicaliën beheerste bulkmarkten kansen liggen voor groene grondstoffen. Van de twee routes waarmee deze aardappel is verkregen, klassieke veredeling en genetische modificatie, levert de laatste een verder verbeterde milieuwinst door de hogere veldopbrengsten. Amylopectinezetmeel is het eerste zetmeel dat petrochemicaliën kan vervangen. Dit past in de verdere vergroening van de chemie, wat we tegenwoordig ‘biobased economy’ noemen.“
Dit schrijven Peter Bruinenberg en Gerwin Wiersma in het blad Milieu. Bruinenberg is researchmanager Agro bij AVEBE, Wiersma is onderzoeker bij het bureau KNN. In hun artikel gaan ze in op de uitkomsten van de Life Cycle Analysis die AVEBE heeft laten uitvoeren naar de milieu-effecten van de amylopectine-aardappel.
De grote winst van deze aardappel is het lager gebruik van chemicaliën en de daarmee samenhangende procesemissies. Deze winst is vooral groot bij de gg-aardappel. De klassiek veredelde ‘waxy’ variant kent een aantal milieuknelpunten die te maken hebben met de teelt en de nog lage opbrengst per hectare.
Eerste veldproef phytophthora-resistente aardappel
Dit voorjaar zijn de eerste veldproeven met een Phytophthora-resistente gg-aardappel (DuRPH) gestart. AVEBE is een van de partners in dit programma. Het ministerie van VROM heeft een vergunning afgegeven voor vijf veldproeven in vier Nederlandse gemeentes in 2008. Deze vergunning is gebaseerd op een positieve milieurisicobeoordeling. In het tienjarige onderzoeksprogramma DuRPh ontwikkelt Wageningen Universiteit en Researchcentrum prototypes van aardappelrassen die duurzaam resistent zijn tegen de ziekte Phytophthora infestans dankzij genetische modificatie met aardappel eigen genen. Een duurzaam resistente aardappel biedt mogelijkheden om het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de teelt drastisch te verminderen.
De eigenschappen van de genetisch gemodificeerde amylopectineaardappel van AVEBE zijn:
• de verwerking tot zetmeel levert forse milieuvoordelen op door lager verbruik van chemische hulpstoffen en energie;
• de amylopectineaardappel bevat geen merkergenen (antibioticaresistentiegenen);
• de amylopectineaardappel bevat geen soortvreemde genen;
• het zetmeel van de aardappel wordt niet gebruikt in voeding of veevoer.
Juni 2008
Corporate Communication
t +31(0)598 66 42 08
e Info@AVEBE.COM